25 Mayıs 2010 Salı

Djelem - Esma Redzepova

Esma, a Gipsy from the city of Skopje, as she calls herself, raised by the late Stevo Teodosievski, revolving the world and broadening the acquaintance of Macedonia and Skopje, last year celebrated 40 years undeniably prolific work. According her achieved acknowledges and successes, she is, indeed the most successful performer of all times. Further more, going deeper into her intimate, private life we become aware that she is our second Mother Teresa.

Namely, Esma not having the luck of being a natural mother, she brought up 5 children in her own house, and other 47 are proud the say that Esma is their mother and father. Nowadays, each year, giving concerts around the world, which have never been noticeable in our media; in complete anonymity she raises money for her armaments, educating them, above all providing them blissful and normal life. Never have knocked on state institutional doors, years from now, Esma, lives and works like a benevolent institution being for much replacement for the society. Even her monograph and her web page are sponsored by her own means and again it is not for sale but only given away as a present.

Esma lives in democracy, accepting the trade market even in the culture and being a great worker and quality, nothing ever is unconquerable. It is beyond doubts, that she is completely civil and intellectually orientated person, suffering a great soreness in her soul not only because of her husband’s earlier departure from this world but also because living in a society that has a huge trouble understanding magnanimities like her and finding a way to reimburse at least with a crumb of love. Perhaps it is understandable why Esma held her hands upon Vasil Tupurkovski when he stated, “We are all Macedonia”!, finding a bit of hope that after all something is going to be changed.

Author: Darko Markovic

http://www.esma.com.mk/default.htm

romanların prensesi olarak kabul edilen ünlü şarkıcı... yaşayan en güçlü roman sesidir denebilir. küçük yaşlarından itibaren doğup büyüdüğü makedonya'da roman müzikleri yorumlamaya başlamıştır. genç kızlığından beri birlikte müzik yaptığı stevo teodosievki ile evlenmiş ve onun orkestrasıyla çalışmalarına devam etmiştir. özellikle romanların resmi milli marşı olan djelem djelem (dzelem dzelem veya gelem gelem olarak da bilinir) parçasına getirdiği yorum inanılmaz başarılıdır. redzepova roman göçünün kaynaklandığı hindistan'in rajasthan bölgesine de gitmiş ve kökleriyle tanışmıştır. aynı zamanda makedon ve balkan halk türkülerini de büyük başarıyla yorumlar redzepova. djelem djelem yorumu, roman kültürü üzerine çok önemli bir film olan gadjo dilo'nun final sahnesinde de kullanılmıştır

Ekşi Sözlük'ten

4 yorum:

 1. Romanca sözler;

  Gyelem, gyelem, longone dromensa,
  Maladilem bakhtale Romensa.
  A, Romale, katar tumen aven,
  E tsarensa, bakhtale dromensa.
  A, Romale,
  A, Chhavale.
  Vi mansa su bari familiya,
  Mudardala e kali legiya;
  Aven mansa sar e lumnyatse Roma
  Kai phutaile e Romane dromensa.
  Ake vriama, usti Rom akana,
  Amen Khudasa misto kai kerasa.
  A, Romale,
  A, Chhavale.

  --------------

  ve türkçe çevirisi şöyle:

  Yürüdüm yürüdüm uzun yollar boyu
  Ne güzel ki romanlarla tanıştım
  Uzaklara cok uzaklara gitiim
  Eyyy romanlar eyyy cocuklar
  Romanlar nerden geldiyseniz
  Şanslı yolllar boyu cadırlarınız
  Benimde büyük kalabalık bir ailem vardı
  Kötü bi grup insan öldürdü onları
  GELİN BENİMLE DÜNYA ROMANLARI
  ROMANLARIN YOLUNUN ACILDIGI YERLERE
  ŞİMDİ AYAGA KALKMA ZAMANIDIR ROMANLAR
  EYYYYY ROMANLAR EEEEYYYY COCUKLAR

  YanıtlaSil
 2. Teşekkürler bu değerli katkı için...

  YanıtlaSil
 3. izniniz olursa zaman zaman yapmaya çalışacağım...

  YanıtlaSil
 4. Elbette, çok iyi olur ve de teşekkürler tekrar...

  YanıtlaSil