6 Aralık 2009 Pazar

Jerry Lee Lewis, rock and roll1935 yılında Louisiana’da doğan Jerry Lee Lewis, henüz küçük yaşlarda piyanoya karşı doğal yeteneğini gösterdi. Oldukça fakir olan ailesi bankadan kredi alarak Jerry Lee için bir piyano satın aldı. Tıpkı Elvis Presley gibi, Jerry Lee de güneydeki Hıristiyan kiliselerinde gospel müziği söyleyerek büyüdü. 1950’de Texas’taki Southwestern Bible Institute’e kayıt olan Jerry, dini şarkıların rock ‘n roll versiyonlarını çalmak gibi nedenlerden ötürü bir süre sonra enstitüden atıldı.

Din temalı müziği geride bırakan Jerry, yeni ortaya çıkmaya başlayan rock n roll sound’unun öncülerinden biri olarak ilk albümünü 1954 yılında yayınladı. İki yıl sonra, Memphis, Tennessee’de bulunan ve o güne kadar Elvis Presley, Roy Orbison ve Johnny Cash gibi isimleri müzik dünyasına kazandırmış olan efsanevi Sun Studios ile bir albüm anlaşması imzaladı.

Lewis’ in Sun Studios ile 1957 yılında yaptığı ilk albüm ve aynı albümden çıkan ilk single olan ‘Whole Lotta Shakin Goin On’ içerdiği saf rock n roll soundu sayesinde sanatçıyı uluslararası üne kavuşturdu. Daha sonra yine aynı albümde yer alan ‘Great Balls of Fire’ ise sanatçının ise en büyük hiti oldu. Jerry Lee’yi çalarken seyreden Elvis’in, ‘eğer onun gibi piyano çalabilseydim, şarkı söylemeyi bırakırdım’ sözünü söylediği aktarılır.

Lewis’in sahne performansı her zaman son derece dinamik oldu. Ayakta piyano çalacağı zamanlardan önce, rock n roll’un dinamik ve eğlenceli öğelerini daha iyi vurgulamak için önündeki piyanoyu iterek aniden ayağa kalkan, hatta çalarken zaman zaman piyanonun üzerine oturan Jerry Lee’nin performansı izleyiciler üzerinde daima şaşırtıcı ve hipnotize edici bir etki yarattı. Jerry Lee’nin dinamik sahne stili High School Confidential ve büyük bütçeli bir Hollywood yapımı olan The Girl Can’t Help It. filmlerinde görülebilir.

Lewis’in çalkantılı kişisel yaşamı, 1958’de çıktığı ilk İngiltere turnesine kadar halktan gizlendi. Bu turne öncesi, Jerry’nin henüz 13 yaşındaki kuzeni Myra Gale Brown ile evlendiğini öğrenen İngiliz basını başta Kraliçeyi ve kamuoyunu etkileyerek İngiltere’de henüz üçüncü konserini veren sanatçının turnesinin geri kalanının iptaline neden oldu. Sanatçının hayatını ele alan biyografik nitelikteki 1989 yapımı ‘Great Balls of Fire’ filminde de resmedilen, henüz İngiltere’ye ilk ayak bastığı sırada etraflarını saran İngiliz basınına, bir gazetecinin ‘İngiltere Kraliçesi henüz 13 yaşında bir kız ile evlenmenize büyük tepki gösterdi ve konserlerinizin yasaklanmasını istiyor, bu konuda ne düşünüyorsunuz?’ sorusuna verdiği cevap rock n roll tarihinde yerini almıştır.

Jerry Lee, Memphis’teki Sun Studios’ta Roy Orbison, Johnny Cash ve Perkins ile biraraya gelerek Class of 55 albümünü kaydetti. 4 Aralık 1956’da Elvis Presley, Phillips’i stüdyoda ziyaret etti. O sırada Perkins de stüdyoda Lewis ile birlikte birkaç yeni şarkı kaydetmekle meşguldü. Üçlü ‘jam session’ yapmaya başladı ve Phillips kayıt cihazını açık bıraktı. Daha sonra Johnny Cash’e telefon ederek kendisinden bu üçlüye katılmasını istedi. Neredeyse yarısı gospel şarkılarından oluşan bu kayıtlar daha sonra Million Dollar Quartet adlı bir CD’de toplandı. CD’de aynı zamanda Chuck Berry’nin Brown Eyed Handsome Man, Pat Boone’un Don’t Forgive Me, ve Elvis’in Don’t Be Cruel şarkıları yer alıyordu.

1976’da 41. yaş gününü kutlayan Jerry yanlışlıkla bas gitaristi Butch Owens’ı kendi silahıyla göğsünden yaraladı. Owens bu olaydan mucizevi bir şekilde kurtuldu. Birkaç hafta sonra 23 Kasım’da Jerry Lee’nin adı adı Elvis Presley’in Graceland malikanesinde yine silahlı bir olaya karıştı. Lewis, Elvis tarafından davet edilmişti ancak malikanenin güvenliğinin bundan haberi yoktu. Kapıda kendisini tanımayan güvenlik tarafından neden geldiği sorulan Jerry Lee, silahını gösterek şakayla Presley’i öldürmeye geldiğini söyledi. Elvis’in dışarı çıkıp olaya müdahale etmesiyle olay tatlıya bağlandı.

Tüm çalkantılı yaşamına rağmen Jerry Lee’nin müzikal yetenekleri asla sorgulanmadı. Güçlü sesi ve piyanoya hakimiyeti nedeniyle ‘The Killer’ lakabıyla anılan Jerry Lee, ünlü sanatçı Roy Orbison tarafından rock n roll müziğinin gelmiş geçmiş en iyi icracısı olarak tanımlanmaktadır.

1989 yılında, sanatçının rock & roll’daki ilk yıllarını anlatan ‘Great Balls of Fire’ adlı film çekildi. Jerry Lee’nin Dennis Quaid tarafından canlandırıldığı filmde ayrıca Winona Ryder ve Alec Baldwin gibi isimler rol aldı. Bu film ülkemiz televizyonlarında da defalarca gösterilmiştir.

Lewis, turnelerden asla vazgeçmedi. Onu sahnede izleyen hayranları bunca yıl sonra bile hala eşsiz, tahmin edilemez, heyecan verici ve son derece kişisel performansından bahsetmektedir.

Aynı zamanda Grammy ödüllerini de veren Recording Academy, 2005 yılında sanatçıya Yaşam Boyu Başarı Ödülü verdi. Jerry Lee Lewis’in yeni albümü ‘The Pilgrim’ ise, 2006 Mart ayında Columbia/Sony etiketiyle yayınlanacak.

Yeni albüme katkıda bulunan konuk sanatçılar arasında Bruce Springsteen, Mick Jagger, Ronnie Wood, Neil Young, Keith Richards, Kid Rock, Rod Stewart, Willie Nelson, Little Richard, Buddy Guy, Don Henley, Kris Kristofferson, Eric Clapton, Ringo Starr, Jimmy Page, Eric Clapton ve B. B. King gibi dev isimler yer alıyor. (Alıntı)


www.jerryleelewis.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder